Dodavatelé
(nářadí, nástroje, informace)

    Kupující hledá dodavatele, který je levný, má nejširší sortiment, je seriózní, rychlý, odborně vybavený, ochotný komunikovat, bez komplikací vyřizuje reklamace a nejlépe, když má sídlo vedle v baráku. Hledá marně. Musím ale přiznat, že někteří dodavatelé se tomu naštěstí více či méně blíží a ti ostatní se snad polepší.

    Napsat seriózní pojednání o dodavatelích je téměř nemožné. Prosté seznamy jsou na internetu k dispozici, ale o serióznosti, odbornosti nebo ochotě se tam nedočtete, a tak jsem dospěl k názoru, že nejprve popíšu některé vlastní zkušenosti (pohled je tedy rozhodně subjektivní) a na závěr udělám seznam některých dodavatelů, se kterými jsem přišel víceméně do styku. Informace jsou občas doplňovány.

    Dodavatele těžko nějak dělit, neboť někteří dodávají sortiment velice úzký, jiní zase téměř všechno. Nedají se rozdělit ani na "kamenné" a internetové, někteří mají jen jedno, jiní oboje. Ještě bych rád předem upozornil na poněkud nepřehledný způsob označení a názvů některých prodejců, ale pokud si prohlédnete stránky s touto tématikou, budete vědět proč (5P Holding, 5P Hobby, Železniční modelářství Brno, Marathon Model Brno, Marathon Model). Nemyslím, že by to bylo zase až tak podstatné, a pokud se někoho dotknu, ať laskavě promine.

    Nás zajímá velké množství sortimentu, ale hlavní je: 

  1. Modelová železnice - kolejivo včetně příslušenství, lokomotivy, vagony, prvky elektrické, krajinné a stavební, náhradní díly.
  2. Digitál - základní prvky, software (programy).
  3. Potřeby pro výrobu a sestavování krajiny - lepidla, barvy, nářadí atd.
  4. Počítače
  5. Elektronika
  6. Nářadí, nástroje, měřící přístroje
  7. Závěr a seznamy, odkazy

1. Modelová železnice

    Dodavatelů je mnoho a řekl bych, že stále přibývají. Zkušenosti mám jen s některými, ale uvedu aspoň "vzorek" těch (aspoň pro mne) důležitých. Bohužel i krize v roce 2009 poněkud s tímto sortimentem "zamávala", a tak dochází k mírně chaotické situaci. Časem se to jistě zase urovná. Věřím a držím palce. Jak jde čas, mám však pocit, že na toto téma prakticky nelze uvádět žádné stabilní údaje. Firmy totiž tak rychle vznikají a zanikají, že málokteré informace mají delší trvání. Posuďte sami.

    Mým hlavním dodavatelem byla fa Modelová železnice pana Marka Pechara v Děčíně. To je vše ovšem minulost. V roce 2009 prodejce nejprve prodělal určité změny, pak došlo ke změně majitele a nakonec asi i k ukončení činnosti. Link je přesměrován na jiného prodejce a osud prodejny v Děčíně mi není znám.

    Rovněž pan Michal Dalecký se změnám neubránil. Prodejna je teď v Praze 6, Makovského 1140, e-shop funguje normálně.

    Některým prodejcům jakoby šla krize k duhu. Patří k nim i Hobby Shop pana Petra Kresty. Zpočátku poněkud vyšší některé ceny se stabilizovaly na průměru a rychlost dodání je velmi dobrá. Řada produktů je skladem a prodejce také velice šikovně reaguje na novinky výrobců. Zpočátku zcela bez digitálních komponentů, což se však v poslední době rychle mění.

    V průběhu roku 2007 se také prosadil pan Richard Schneider ze Skalice (SR). Maloseriovky TT jsou spíš československý prodejce, než slovenský, a předností je, kromě nízkých cen, i neobvykle široký sortiment zboží od výrobců, které jinde najdete jen stěží. Za všechny jmenuji firmu Peho (kinematiky, ložiska vagonů), kterou na český trh začal tento prodejce dodávat jako první, nebo řadu menších výrobců lokomotiv. Také zde lze objednat ND pro lokomotivy a vozy Tillig a některých dalších výrobců. Listy ND Tillig vám na vyžádání budou zdarma zaslány. Stránky jsou už však delší dobu mimo provoz.

    Na mailu vla-dik@seznam.cz můžete kontaktovat jednoho z dodavatelů, který (mimo jiné) dodává náhradní díly. Např. dle seznamů, přiložených k výrobkům modelové železnice. Jako jediný byl vla-dik také schopen sehnat některé mašiny, které jsem jinde marně poptával. Dále jsem zde koupil (zatím jako vzorek) i flexi koleje, které se mi jeví velmi dobře, a pár drobností (motory, nárazníky…). Necháte-li se zaevidovat do jeho databáze, budete dostávat třeba i nabídky sortimentu, který je vyráběn ve velmi omezeném množství, a který se později sežene jen výjimečně.

    Další typ dodavatele je např. česká firma, která dělá malosériové modely nebo některé další komponenty a příslušenství. Od fy Loco pana Hovorky jsem např. koupil krásné vagony. Výrobci malosériových modelů jsou vůbec zvláštní kapitolou a je dost těžké o nich něco publikovat. Jejich sortiment, kvalita a někdy i samotná existence je totiž poměrně dost proměnlivá. Jako příklad některých postřehů může posloužit třeba článek "O recenzích". Věřme, že kvalita malosérie bude stále stoupat, kde jinde bychom ty milované české mašiny koupili.

    A zmíním ještě jeden podobný odkaz. Fa Hekttor vyrábí leptané modely a doplňky pro modelovou železnici TT a HO, seženete tu i některé obtisky a další potřebnosti. Mám pocit, že Hekttor v poslední době zvyšuje činnost a doufám jen, že v tom bude pokračovat. Stejně nepostradatelným je také Detail, kde koupíte spoustu doplňků na lokomotivy i vagony v leptech, ale také stavebnice i hotové produkty celých kolejových vozidel.

    Rád bych rovněž uvedl i domácího výrobce návěstidel. Na stránce www.navestidla.cz jsou nabízeny typy AŽD všech typů a kvalita i ceny jsou z mého pohledu vynikající. Spolupráce s ing. Vítězslavem Báňou (MTBbus) pak řeší (krom jiného) i další problematiku, jako je patice a komunikace s počítačem (RailCo TC) v signální soustavě ČSD/ČD. Více informací v článku v sekci Digitál.

     Ing. Vítězslav Báňa (MTBbus) se v poslední době, mimo jiné, pustil do výroby českých mašin, a tak mu všichni držíme palce. Objevil se i slib zabývat se elektricky ovládaným spřáhlem pro TT, což by pro české modeláře jistě byla bomba.

    Zpočátku poněkud utajovaná firma Davida Struppa se vyvinula v oficiální nabídku modelů mašin TT, DS MODEL. Velmi příznivé ceny a spolupráce s některými renomovanými výrobci je již notoricky známá. Jde o dodavatele, jehož by si měl všimnout každý modelář železnice v měřítku TT.

    Zahraniční výrobci jsou zastoupeni především zprostředkovaně přes naše prodejce. Občas ale něco zpočátku unikne a třeba fa Peho toho byla příkladem. V současné době (viz výše) je to naštěstí minulost. Jde převážně o upevňovací zařízení spřáhel, a to i s kinematikou, nebo pouzdra (ložiska) na úpravu kol vagonů. Poměrně úzký sortiment, ale stojí za to. Rozhodně doporučuji prohlédnout.

    Za všechny zahraniční výrobce je nutno uvést firmu Kuehn-modell, která stále více rozšiřuje svůj sortiment. Především v oblasti vozidel je to zatím v poměru "cena  - výkon" opravdu špička a  ochota spolupracovat s českými odborníky to vše ještě umocňuje.

Na začátek článku

 2. Digitál

    Základní digi komponenty (SET100 od fy Lenz a dva dekodéry) jsem koupil osobně v  5pHobby v roce 2006. Je to ve Vinoři u Prahy a jednali se mnou velice ochotně i velice odborně. Když jsem jim však po několika týdnech dvakrát poslal mail s běžnou prosbou, nevím proč, ale zůstal bez odezvy. Od té doby jsem tam nebyl a jejich stránky také nevykazují nějakou činnost, takže dalšími informacemi nemohu sloužit.

    Základní princip, tedy vlézt do krámu, nechat si všechno vysvětlit, a pak to koupit jinde (supermarket, internet) levněji, známe všichni. Není to sice zrovna "fair-play", ale je to tak. Naštěstí i "internetoví" prodejci si to uvědomují a většina z nich pomocí mailů a mobilů ochotně komunikuje s kupujícím. To je velmi potřebné hlavně v oblasti digitálu, kde je informací nepoměrně méně a jsou pro řadu uživatelů klíčové. K takovým patří např. fa Marathon Model, která dodává velkou část digitálních komponentů. Pan Libor Schmidt mi nejen ochotně odpověděl na moje otázky (od té doby už mnohokrát), ale nabídl i sortiment, který na stránkách (v roce 2006) nebyl (přestavník Hoffmann, viz Testy 1 a Testy 3). Sortiment se zde stále rozšiřuje a přidává se i výroba vlastních komponentů. Rozhodně také doporučuji pojednání od pana Libora Schmidta nebo od fy 5pHobby, kde je popsán digitál fy Lenz.

    Při nákupu digitálních komponentů bychom také neměli přehlédnout stále se rozšiřující nabídku firmy AMB. Michal Dalecký nabízí produkty mnoha zahraničních firem, ale také i komponenty některých domácích výrobců (např. STE Electronic) a porovnání cen s výrobci zahraničními je většinou dost výmluvné.

    Jak už bylo zmíněno, výrobou i prodejem některých digitálních komponentů se zabývá také ing. Vítězslav Báňa (MTBbus). Především jeho excelentní systém ovládání návěstidel doporučuji nepřehlédnout. Více informací v článku v sekci Digitál

Na začátek článku

3. Potřeby pro výrobu a sestavování krajiny

    Tady je situace „běžná“, většinu sortimentu seženeme v drogerii, papírnictví apod. Rozhodně doporučuji navštívit TRAINMANIA, kde nápaditost a šikovnost autora je ukázková. Nemohu si odpustit návod: „Jak udělat továrnu z plácaček na mouchy za pár korun…“, fascinující, ale najdete zde i velké množství jiných „šikovností“, návodů, recenzí atd. Určitě doporučuji nepřehlédnout! Patří sem i fa pana Litomyského, kde se dá koupit řada doplňků, materiálů (např. dráty a trubičky na přestavníky) atd. Jako inspirace poslouží i řada dalších stránek, za všechny alespoň Jan Houmr Vacek (stránky zrušeny), Daniel Urban (stránky zrušeny) a především AMB modely (Ateliér Modely.biz) Michala Daleckého, kde se stále rozrůstá velká síla širokého spektra informací o modelové železnici od více autorů.

    Ještě upozorním na vteřinová lepidla FLASH, v několika hustotách, včetně příslušenství, jako je urychlovač, rozlepovač nebo tmel (gelové vteřinové lepidlo). Nástavce, trubičky, ochranná dusíková atmosféra, to všechno oceníme, budeme-li lepit rotundu o deseti stáních nebo desátý domeček. Takové superřídké lepidlo je supervhodné třeba na lepení drátů elektroinstalace uvnitř stavebních objektů. Další podrobnější údaje nalezneme např. na stránkách AirbrushCentrum. Vřele doporučuji.

Na začátek článku

4. Počítače

    Přestože pracuji ve výpočetní technice celý život (hardware i software), neměl jsem zpočátku s digitálním ovládáním modelové železnice žádné zkušenosti. Postupem doby se to však stále zlepšuje, neboť právě tato oblast je mi nejbližší. Zde používané počítače nemají nijak vysoké hardwarové nároky (stačí prakticky téměř cokoli), snad jen potřebu většího monitoru.

    O softwaru pro digitální ovládání modelové železnice přes počítač je toho na webu hodně. Používám produkty firmy Railroad & Co.TM, takže o tom ostatním mám jen velmi kusé informace. Více naleznete v sekci Digitál.

Na začátek článku

5. Elektronika

    Elektrosoučástky se kupují dnes poměrně dobře. Stačily mi k tomu fy EZK, GME a k dispozici je řada dalších, včetně kamenných obchodů. Kupoval jsem vodiče, přepínače, LED diody atd. Bez problémů. Výborné jsou různé sady součástek, které nabízí třeba EZK. Najdeme zde nejrůznější prvky, odpory, kondenzátory, LED diody atd., ale i např. soupravy na výrobu plošných spojů. Vynikající.
    V poslední době jsem nakoupil také v RacVonka (široký sortiment elektroniky, nářadí, konstrukčních prvků...). Trochu mi zarazil požadavek na platbu předem. Zboží však přišlo rychle, v naprostém pořádku a nejspíš bylo odesláno dřív, než moje platba dorazila. Menší potíž vidím v nedostatku detailů, rozměrů, obrázků atd.  jednotlivých prvků, které je tak nutno najít jinde. Přesto mohu jen doporučit.

 

Na začátek článku

6. Nářadí, nástroje, měřící přístroje

    Mnoho speciálního nářadí třeba není. Zatím mi postačila jen „žiletková“ pilka na koleje. Často jsem o ní četl na internetu, ale nemohl jsem objevit, kde ji objednat. Dnes na dotaz "žiletková pilka" vydá Google mnoho linků. Třeba od fy Roco. Samotné listy nabízí také AirbrushCentrum. Jinak jsem zatím vystačil s univerzálním digi měřákem,  který jsem koupil v obyčejné elektře asi za 200 Kč. Kromě základních veličin [VAΩ] měří i diody, LEDky, tranzistory, což je dnes zcela běžné. Postupem doby, kdy jsem se "propracoval" k dalším činnostem, bylo nutno koupit i modelářskou frézku (Peho bez ní do Taurusu nedostanete). Ceny jsou už kolem dvou stovek (GME), ale ta moje trochu hází a už bych si ji raději koupil v kamenném obchodu, abych ji na místě vyzkoušel.

    Jednu malou radu, kupujte, pokud možno, kvalitu. Jeden kvalitní jehlový pilník vydá za tucet těch levných, byť jsou nejrůznějších tvarů. A tak je to se vším. Skoro se vším.

Na začátek článku

Závěr

    Navštívil jsem i řadu "kamenných" krámů v Praze i jinde. Pokud chcete koupit jednu výhybku, není rozdíl v cenách tak znatelný, ale pokud jich chcete dvacet, půjdete na internet. V Praze se mi líbil pouze jediný krám a ten už neexistuje. I zde se situace mění tak často, že prakticky nemá smysl se tím více zabývat.

    Ona návštěva "kamenného" krámu ale taky není k zahození, leckde je k mání i použitý (komisní) sortiment, a to se občas natrefí na všelijaké kousky, a pak vám mohou být vysoké ceny toho ostatního zboží, nebo úzký sortiment, ukradené.

    Pochybuji, že bych na něco (nebo na někoho) nezapomněl. Situace se mění "každým dnem". Také oblast činnosti, které se zrovna věnuji, mě přitáhne vždycky trochu jiným směrem. Budu se proto stále snažit článek aktualizovat, protože moje heslo "Informací není nikdy dost" tady platí dvojnásob.

    Narazil jsem, samozřejmě, i na negativa, ale nechci je zveřejňovat, věřím, že se „polepší“. Jen jedno si neodpustím. Koupil jsem řadu věcí na Aukru.cz (internetová aukce). Je to vynikající věc, ale  80% věcí jsem koupil zbytečně, neuváženě, hlavně „díky“ malým znalostem a zkušenostem. I když těch 20% mi za to taky stálo. Především bych už nekoupil starší mašinu, i kdyby prodávající tvrdil, že je tak nová, že ještě není vyrobená. Co se dá koupit u renomovaných výrobců (Tillig, Kuehn, Roco, Piko, Gützold), koupím tam. Modely, které tam k dispozici nejsou, koupím jinde, ale jen když je uvidím jezdit na vlastní oči (zásady jsou od toho, aby se porušovaly). Ale přesto, opatrně.

    A zde je tedy seznam některých dodavatelů a výrobců:   

Modely vláčků (Jan Buršík) http://www.modelyvlacku.cz/ široký sortiment, rychlé dodací lhůty

Hobby Shop (Petr Kresta)

http://www.hobby-shop.cz/cz/index.php široký sortiment, rychlé dodací lhůty
Balíček Petr eshop https://www.espb.cz/ velmi široký sortiment, součástky, nářadí, mnoho dalšího, dobrá komunikace
HAPPY MODEL http://www.happymodel.cz/ velmi bohatý sortiment (i auta, military, modelařina), servis a opravy

TT-modelář

http://ttmodelar.eu/ široký sortiment, literatura, obtisky

vla-dik

vla-dik@seznam.cz

široký sortiment, mašiny, vagony, ND, nové i starší

AMB modely (Michal Dalecký)

https://www.ambmodely.cz/

opět téměř vše, ale i nářadí, pomůcky atd.

LOCO (Vladimír Hovorka)

http://www.loco.cz/

vagony (české), dvojkolí

Hekttor (Jiří Šimsa) http://www.hekttor.biz/ stavebnice z leptaného kovu, popisky, doplňky
Detail http://detail.vyrobce.cz/ stavebnice z leptaného kovu, doplňky, hotová vozidla
Ben Model http://www.ben-model.cz/ digitální komponenty (např. ESU SwitchPilot Servo)

Marathon Model (Libor Schmidt)

http://www.marathonmodel.cz/

digitální komponenty, přestavníky Hoffmann, odborné rady

STE Electronic http://www.steelectronic.cz/ digitální komponenty

Moravia model (Radomír Kratochvil)

http://www.vlakymodely.cz/

modelová železnice, bohatý sortiment

Litomyský (Petr Litomyský)

http://www.litomysky.cz/

flexi koleje, pomocný materiál

NEU MODEL (Martin Neufuss) http://www.neumodel.cz/ lampy, stromky, návěstidla

EZK

http://www.ezk.cz/e-shop/select.php

elektrosoučástky, sady součástek - vynikající

GES

http://www.ges.cz/

obchod zrušen 2022

GM ELECTRONIC

http://www.gme.cz/

elektrosoučástky

RaC Vonka

http://racvonka.cz/ široký sortiment elektroniky, nářadí, konstrukčních prvků

AirbrushCentrum

http://www.airbrushcentrum.com/

Lepidla FLASH, barvy, stříkací pistole, nářadí

Návěstidla

http://www.navestidla.cz/ návěstidla světelná ČSD/ČD
MTBbus http://www.mtbbus.cz/ návěstidla, ale i další komponenty, lokomotivy

1) Přestavníky Conrad lze koupit u českého dodavatele fy Conrad http://www.conrad.cz/, a to i přesto, že ho v nabídce nenajdete (léto 2009). Stačí zavolat nebo poslat rovnou objednávku třeba na objednavky@conrad.cz. Conrady jsou ve dvou variantách: Obj.č. 219998 s volným přep. kontaktem uvnitř (ty jsem objednával) nebo obj.č. 219999 bez volného přep. kontaktu. Cena je kupodivu stejná, mně je prodali v roce 2006 za 195 Kč.

    Zahraniční výrobci:

Tillig http://www.tillig.com/ lokomotivy, vagony, kolejivo, příslušenství
Modellbahnshop Sebnitz http://www.modellbahnshop-sebnitz.de/ lokomotivy, vagony, náhradní díly Tillig

Peho

http://www.peho-kkk.de/

spřáhla, šachty a doplňky pro jejich upevnění, ložiska dvojkolí

Piko http://www.piko.de/ lokomotivy, vagony, kolejivo, příslušenství
Roco http://www.roco.cc/en/home/index.html lokomotivy, vagony, kolejivo, příslušenství, digitál
Kuehn http://www.kuehn-modell.de/ lokomotivy, kolejivo
Kuehn http://www.kuehn-digital.de/ digitál (dekodéry)
ESU http://www.esu.eu/en/products/ digitál (např. SwitchPilot)
Fleischmann http://fleischmann.de/ točna, digitál
Gützold http://www.guetzold.de/ parní lokomotivy
BeckmanTT http://www.beckmanntt.de/index.html lokomotivy, špičková ruční práce
Mehano http://www.mehano.si/?PID=27 lokomotivy, vagony
Lenz http://www.lenz.com/ digitál
Uhlenbrock http://www.uhlenbrock.de/de_DE/index.htm digitál
CT Elektronik https://www.coastaldcc.co.uk/ digitál, zvukové dekodéry
ZIMO http://www.zimo.at/ digitál, špičkové komponenty
LDT http://www.ldt-infocenter.com/ digitál, komponenty příslušenství
Digitrax http://www.digitrax.com/ digitál
Modmueller http://www.muellerradsatz.de/ dvojkolí vagonů, nárazníky
Auhagen http://www.auhagen.de/ krajinné prvky, stavby
Noch http://www.noch.de/ krajinné prvky, stavby
Viessmann http://www.viessmann-modell.com/ návěstidla mechanická

Conrad

http://www.conrad.cz/

elektrosoučástky, přestavníky Conrad 1)

Hoffmann

http://www.hoffmann-antrieb.de/

přestavníky

Sortiment je uváděn především z pohledu měřítka TT.

Na začátek článku
Menu

LokoPin      30.08.2006  
  05.01.2023 poslední revize